Membraani kasutatakse väga tihti just spordiriietes ja -jalatsites, kus on oluline vee-ja tuulekindlus ning hingavus. Aga mis materjal see täpsemalt on? Järgnevalt toome välja membraani eelised ja milliste puudustega tuleks arvestada. Lisaks ka näpunäited, kuidas membraaniga jalatsite eest hoolt kanda.

Mis on membraan?

Membraan on imeõhuke kiht (~0,01 mm) jalanõu pealmise ja sisemise materjali vahel, mis laseb eemalduda higil, aga samal ajal vältides vee või lume sissepääsemist.

Kuidas see toimib?

Toome näiteks Gore-Tex membraani, mis on kõige tuntum (samal põhimõttel toimivad ka teised nt TE-POR ja TEX membraan). Gore-Tex membraanil on 1.4 miljardit mikroskoopilist poori 1 cm2 kohta. Need poorid on pea 20 000 korda väiksemad kui veepiisad ja seetõttu ei pääse vesi membraanist läbi. Samas on need membraani poorid 700 korda suuremad kui veeauru molekulid. Mis tähendab, et olles aktiivne või kui temperatuur tõuseb jalatsi sees – saab higi eemalduda läbi membraani pooride jalatsi seest välja.

membraaniga jalatsite omadused ja eelised

Millised on membraani eelised?

Põhjused, miks tasub eelistada membraaniga jalatseid:
• Tagab hingavuse
Veeauru molekulide eemaldumine toimub, kui temperatuur jalatsi sees on kõrgem kui välitingimustes. Seetõttu sobivad membraaniga jalanõud meie kliimas hilissügisel ja talvel kasutamiseks.
• Hoiab jalad kuiva ja soojana
Kuna membraan laseb higil välja liikuda, ei kogune jalatsisse niiskus. Tänu sellele on jalgadel mugav ja soe. Kui jalatsid ei ole hingavad, siis higi ei pääse välja ja nii hakkavad niisked jalad kergesti külmetama.
• Kõrge veekindlus
Membraani ülesanne on vett tõrjuda (ja samas tagada hingavus!), kuid sellel on omad piirid (loe ka milliste puudustega arvestada).
• Hea keskkond jalgadele
Kui jalad on kuivad, mitte higised annab see maksimaalse mugavustunde terveks päevaks.

Baby Bare Shoes Febo Winter talvesaapad - Khaki

Baby Bare Shoes Febo Winter talvesaapad TEX-membraaniga.

Milliste puudustega tuleks arvestada?

Igal materjalil on omad eelised, aga ka puudused. Toome välja, millega tuleks arvestada membraaniga jalatsite puhul:
• Membraan ei ole 100% veekindel
Miks? Lühidalt öeldes – selleks, et tagada 100% veekindlus peaks materjal ohverdama oma hingavuse. Hea näide siinkohal on kummikud. Jah, nad hoiavad jalad kuivana mööda lompe lipates, aga umbses keskkonnas hakkavad jalad siiski higistama ja kogu see niiskus muutub märgatavalt ebamugavaks. Selle ennetamiseks on membraaniga saapad hingavad, aga mitte täielikult veekindlad.  Te-Por membraanil ( nt Beda saabastel) on veekindluse tasemeks 10m (= 1 ATM ehk materjal talub survet, mis võrdub sügavusega kuni 10m). Tähendab see seda, et membraan on suudab tõrjuda juhusliku kokkupuute veega, nagu pritsmed (kerge vihm ja lumesadu) või üksik lomp tee peal. Lisakaitseks membraanile on jalatsi pealispind tihti vetthülgavast materjalist (nt siledast nahast) või töödeldud vetthülgavaks.

• Ei saa hinnata membraani seisukorda
Kuna membraan asub pealmise materjali kihi all ja me ei näe seda, siis ei saa me hinnata selle seiskorda ja funktsionaalsuse taset.  Pori, liiv ja muu mustus, mis võib sattuda membraani pooridesse,  võib ajapikku seada ohtu jalatsi hingavuse.

Beda Robin sügissaapad membraaniga

Beda Robin sügissaapad TE-POR membraaniga.

Kuidas hooldada membraaniga jalatseid?

Kõik jalatsid vajavad regulaarset hooldamist, et pikendada nende eluiga. Membraaniga jalatsite puhul on see eriti oluline. Kuna membraaniga jalatseid kasutatakse tihti niisketes ilmastikutingimustes on soovitatav neid tihedamalt töödelda vetthülgava spreiga kui teistest materjalidest jalatseid. Korralik ja regulaarne impregneerimine toetab membraani omadusi – hingavust ja veekindlust.

Esmane hooldus

Alati enne esmast kasutamist soovitame jalatseid eelnevalt töödelda vastavalt jalatsi pealismaterjalile:

Sileda naha puhul sobib TOPI Natural looduslik vaha
Kanna kaitsevaha ühtlase õhukese jalanõule. Laske toimida, et vahas sisalduvad looduslikud õlid toidaksid nahka. Parem üleöö. Pühkige üleliigne puuvillase lapiga ja poleerige. Vahas sisalduv naturaalne mesilasvaha moodustab jalanõule kaitsva kihi ja annab siidise läike.

Nubuk- ja seemisnahast, samuti tekstiilist jalatsitele Topi Natural Repel looduslik vett- ja mustust hülgav sprei. 
Pihusta ühtlaselt 20 cm kauguselt kogu jalatsile nii, et pind on ühtlaselt niiske. Enne lõplikku kuivamist pühi üleliigne pehme lapiga. Lase jalanõudel toatemperatuuril täielikult kuivada.

topi natural repel

TOPI Natural Repel looduslik vett ja mustust hülgav pihus  taastab membraaniga kangaste vetthülgavuse.

Kui jalatsid on määrdunud…

…siis enne põhjalikku puhastamist on soovitav jalanõudelt maha harjata suurem pori ja mustus. Seejärel kasutada  TOPI Natural looduslikku puhastusvahtu,  see ei sisalda abrasiivseid aineid,  on väga tõhus ja sobib praktiliselt kõikidele materjalidele. Puhastusvaht kanna otse jalanõule ja puhasta ringjate liigutustega  puhastusharja või švammiga. Juhul kui mustus on jalanõule kinni kuivanud, lase ainel mõni aeg toimida. Vajadusel korda protseduuri. Pühi  jäägid õrnalt veega niisutatud lapiga. Lase toatemperatuuril täielikult kuivada. Seejärel töödelda jalatsid vastavalt pealismaterjalile kas vaha või vetthülgava spreiga.

NB! Kui jätta jalatsid hooldamata, siis ajapikku ummistab mustus membraani poorid ja niiskus ei pääse enam jalatsi seest välja.

Kui saapad saavad märjaks…

…lase neil kuivada toatemperatuuril. Ära kunagi aseta märgi saapaid küttealllika peale, sest see võib kahjustada membraani ja samuti kuivatada nahka.  Äärmisel juhul radiaatori/ puupliidi vms lähedal, aga kindlasti mitte selle peal või vastas. Pea meeles eemaldada sisetallad ja lasta neil samuti õhu käes kuivada. Kui saapad on väga märjad, võib saabastesse lisada kortsutatud ajalehte, kuid  paberi vettimisel tuleb see välja vahetada.

Bungaard walker pull tex II

Bundgaard soovitab membraaniga saabaste hoolduseks neid kergelt niiske lapiga pühkida ja lasta toatemperatuuril kuivada. Seejärel töödelda saapaid siledale nahale mõeldud vahaga. Viimasena impregneerida – veekindla spreiga, mis ei tohi sisaldada silikooni, sest see võib ummistada membraani poorset materjali ja seada ohtu materjali hingavuse.

Pildil Bundgaard Pull Tex II talvesaapad TEX- membraaniga

Membraaniga jalatsite eelised ja milliste puudustega tuleks arvestada?

Kindel on see, et membraaniga jalatsid tagavad hingavuse ja seeläbi  tervisliku keskkonna jalgadele. Membraaniga jalatsid vajavad pidevat hooldamist, kuid on meie kliimas tänuväärsed hoides lapse jalad sooja ja kuivana.  Igal jalatsil või materjalil võib välja tuua head ja vead, aga mis peamine – barefoot jalatsitega on sinu lapsel mugav.