Tere, mina olen Eilike. Lisaks minule on me peres veel abikaasa, poeg, kaks tütart ja üks karvane chow chow poiss nimega Rico. Mind paelub kodu korrastamine ja sellega seoses süsteemide loomine, looduslike viisidega oma pere tervise turgutamine, aiandus ning taaskasutus. Loomulikult on hingelähedased ka lastega seotud teemad, olgu selleks siis arendavad mängud ja nende õpetamine või laste riietumine.

Veidi üle nelja aasta olen olnud kodune ja peaasjalikult tegelenud laste kasvatamise ning kõige selle juurde kuuluva tasakaalus hoidmisega. Elame Pärnu lähistel ja meid ümbritsevad erinevad kergliiklusteed ja metsarajad. Nii tihti kui võimalik meeldib mulle end värskes õhus turgutada ja niiviisi end vaimselt laadida. Olles küllatki liikuva eluviisiga, hindan ma mugavaid jalanõusid. Selleks sobivad barefoot tüüpi jalanõud suurepäraselt.

KOGEMUSLUGU | 3 lapse ema Eilike: Proovisime lapsele erinevaid jalanõusid aga ükski ei sobinud, sest need lihtsalt ei läinud talle jalga.

Pildil on Eilikesel jalas Groundies Ibiza Rose tennised ja tütrel Beda Boty tossud.

1. Millal ja kuidas sa esmakordselt paljajalujalatsitest kuulsid?

Paljajalujalatsite teema jõudis esmakordselt minuni, kui mul sündis esimene laps, umbes 4 aastat tagasi. Nimelt olid kõik mu varasemad jalanõud mulle kitsaks ja väikseks jäänud. Arvasin, et ehk peale sünnitust jalg taastab oma endise kuju aga seda ei juhtunud. Väga kahju oli kõikidest oma varasematest kingadest ja saabastest loobuda.

Esialgu küll ostsin tavapärased jalanõud, millega olin harjunud käima, lihtsalt järgmise suuruse, aga need polnud päris need. Soovisin midagi mugavamat. Kuidagi saatuse tahtel jäi internetiavarustes silma termin barefoot jalanõud ehk paljajalujalatsid. Kahjuks sellesse tol hetkel väga ei süvenenud, kuid see termin jäi alateadvusesse ja ilmselt ootas see kõik oma õiget aega.

Rohkem süvenesin sellesse „maailma“ kui mu esiklaps hakkas kõndima. Sellest on nüüd möödas veidi üle kolme aasta. Proovisime lapsele erinevaid jalanõusid aga ükski ei sobinud, sest need lihtsalt ei läinud talle jalga. Tal oli tol ajal erakordselt lai ja kõrge jalg. Siis hakkasingi uurima lähemalt, mis need barefoot tüüpi jalanõud on, kuidas üldse aru saada, mis suurust ja tüüpi peaksin valima ja kust neid saada oleks. Facebookis olev Barefoot jalanõude grupp oli väga toetav ja erinevat kasutajakogemusest tulenevat infot täis. Samuti olid toetavad ka poed, kes selliseid jalanõusid müüvad. Ja seda on see kogukond siiani -heatahtlik ja vastutulelik.

2. Mille poolest eelistad paljajalujalanõusid tavajalatsitele? Millised on nende plussid?

Nüüd, mil paljajalujalatsid on minu igapäeva ellu kuulunud veidi üle kolme aasta, leidub mu garderoobis üksikuid jalanõusid, mis on nii-öelda tavajalatsid. Paljajalujalatsite suur pluss on, et varvastel on ruumi. Ühes Facebooki barefoot jalatsite grupi postituses jäi mulle kunagi silma, et varbad saavad sellistes jalanõudes tantsu lüüa. See vastab ka täiega tõele. Minu kogemus on, et õigesti valitud barefoot jalanõud ei sooni, ei tekita ville ja on oma olemuselt pehmelt ümber jala. See kõik loob eelduse selleks, et jalgadel oleks mugav. Samuti ei ole vajadust jalanõusid sisse kanda ja plaastreid alati pikematele jalutuskäikudele kaasa võtta.

Eilikese teekond barefoot jalatsiteni: Proovisime lapsele erinevaid jalanõusid aga ükski ei sobinud, sest need lihtsalt ei läinud talle jalga.

Eilikese pere barefoot jalatsid.

3. Kas sinu jaoks on barefoot jalatsitel ka mõni miinuspool?

Barefoot tüüpi jalanõude kandmisel peaksid jälgima oma kõnnimustrit, et kanda ära ei põrutaks. Kõndida tuleks lühemate sammudega ja maanduda jala kesk- või esiosale. Minnes üle barefoot jalanõudele tuleks harjutada igapäevaselt nendega kõndimist, et jalg harjuks ja treeniks lihaseid, mis on vahepeal toestatud jalanõude pärast laisaks jäänud.

Minu puhul on juhtunud, et esimesed paljajalujalanõud on mulle nüüdseks väikseks jäänud. Ilmselt vajavad jalad nüüd rohkem avarust ja ruumi. Kahju on vaid sellest, et kui vahel soovikski kanda kontsaga kingi/saapaid, siis on raske sobivat leida. Kõik tunduvad olevad kitsad, jäigad ja ebamugavad. Sisimas loodan, et ehk peagi hakkavad erinevad jalatsite tootjad valmistama suurema varbaosaga kontsaga jalanõusid.

4. Mille järgi sina barefoot jalatseid valid nii endale kui lastele? Kas sul on omad kriteeriumid? Mis on sinu jaoks oluline?

Jalanõusid valin kõigile jalakuju järgi, kas jalg on lai või kitsas, kõrge, madal või hoopis keskmine. Omale sobiva barefoot jalanõu validki oma jalakujule sobivate jalanõude hulgast. Seni on mu laste jalakuju olnud eelkõige lai ja kõrge. Seepärast on valikus enim D.D.Step jalanõud, Bundgaardi kummikud ja talvesaabasteks Zeazoo Yetid või villavoodriga D.D. Step saapad. Kuid lapsed on kandnud ka Beda, 3F Barefoot, Jonapi ja Froddo brändide jalanõusid. Oma vanema lapse puhul näen, et ajaga lapse jalg muutub. Kui paar aastat tagasi oli tal kõrge ja lai jalg, siis nüüd juba pigem keskmine. Uusi brände ja erinevaid mudeleid tuleb viimasel ajal kiirelt peale ning seepärast olen igal aastal mõnda uut tootjat/mudelit katsetanud.

Eilikese teekond barefoot jalatsiteni: Proovisime lapsele erinevaid jalanõusid aga ükski ei sobinud, sest need lihtsalt ei läinud talle jalga.

Minul endal on madal ja laiuselt pigem kitsas jalg. Minu lemmikuks on saanud suvel näiteks Tikki Soul ja Froddo Flexy Lia sandaalid ning Leguano baleriinad, sügisel Xero Mika ja Koeli Flora saapad, talveks on mul paksukarvalised Koel Faro ja Fare Bare saapad.

Minu jaoks on oluliseks saanud, et jalanõud oleks kerge hooldada ja jalga panna. Eelistan nahast, lukkudega ja krõpsudega jalanõusid. Uusi jalanõusid hooldan ma regulaarselt GoGoNano spreyga ja puhastan Topi Natural puhastusvahuga. Kindlasti julgustan ma vaatama ka järelturu poole. Yaga keskkonnas, Facebooki marketplace ja sealsetes barefooti jalanõude gruppides on palju teiseringi kui ka uusi barefoot jalanõusid.

Ise olen tellinud jalanõusid nii välismaa erinevatelt lehekülgedelt kui ka Eestist. Varasemalt oli Eestis väiksem valik ja sobiva mudeli puhul suuruse puudus. Nüüd, mida aeg edasi, seda parem ja laiem valik on ka siinsetes barefoot jalanõude poodides ja välismaalt olen tellinud vaid suurte sooduskampaaniate ajal näiteks Xero ja Tikki jalanõusid.

5. Kas sul on mõnda nippi jagada, kuidas lastele jalatsite valimine lihtsamalt kulgeks? Kas valmistud uueks hooajaks varakult ette või pigem jooksvalt, siis kui tekib vajadus?

Ise valmistun uueks hooajaks tavaliselt paar kuud ette ja hoian koguaeg sooduspakkumistel silma peal. Rohkem kui paar kuud ette, olen soetanud lastele talvesaapad, sest neile arvestan lisaruumi 1,5-2cm. See annab eelise, et kui veidi peakski jalg kasvama, siis ei jää jalanõu kohe väikseks.

Eilikese tütar kannab pildil D.D Step villavoodriga talvesaapaid ja poeg Zeazoo Yetisid.

6. Võrreldes aastate taguse ajaga, kui barefoot jalatseid väga Eestis valida polnud, siis kuidas sulle praegu tundub, kas valikut on nüüd rohkem või tunned millestki veel puudust?

Viimasel ajal on valikut Eesti turul juba päris palju. Juurde on tekkinud palju poode, valik on lai just erinevate tootjate hulgas ning üldiselt pole enam ka seda ohtu, et sa oma suurust kuskilt ei leia.

7. Kõrvaltvaatajale võib-olla seostub sõnaga – paljajalujalatsid – jalanõud, mida kantakse palja jala peal. Ehkki see pole tõsi. Neid võib kanda ka sokkidega. Barefoot jalanõu nimetus tuleb hoopis sellest, et nendega on tunne nagu kõnniksid paljajalu. Kas sa oled isiklikult kokkupuutunud mõne müüdi või valearvamusega, mis inimeste seas levib?

Ise olen kokkupuutunud sellise müüdiga, et kui jalanõu pole toestatud siis võib tekkida lampjalgsus. Ekslikult levib veel arusaam, et barefoot jalanõud on kallid. Mõned ei pea ka neid ilusaks, sest on laiema eesosaga ja „meenutavad lestasid“ .

8. Kas inimesed on sinu meelest juba teadlikumad jalasõbralikest jalatsitest? Kellele soovitaksid sa paljajalujalatseid?

Üha enam kasvab see kogukond, kes hindab jalasõbralikke jalanõusid. Ehk on sellele kaasa aidanud viimastel aastatel sagedasem kajastus sel teemal televisoonis, ajakirjades/-lehtedes ja loomulikult sotsiaalmeedias.
Mina isiklikult olen nakatanud barefoot jalanõusid kandma oma ämma ja ka abikaasa on sinnapoole teel. Soovitan aga paljajalujalatseid kanda kõigil. Eriti neil, kel on deformeerunud jalad, näiteks hallux valgus.

9. Tihti tundub barefoot jalatsite maailm alguses keeruline. Kui kellegil on soov tavajalatsitelt paljajalujalatsitele üle minna, siis kust alustada, millised on sinu soovitused?

See maailm võib esmatulijal esialgu tõesti silme eest kirjuks võtta, sest harjumuspäraselt, et lähen poodi ja ostan oma sobiva numbriga jalanõud, siin ei kehti. Minu esiklapse Froddo talvesaapad on suuruses 31 aga Bundgaardi villavoodriga kummikud hoopis 29. Eri tootjatel on sageli erinev sisetallapikkus.

Alustuseks joonista oma mõlema jala jalakuju paberile, eelistavalt õhema sokiga. Seejärel mõõda ära jalakuju pikkus ja laiemast kohas laius. Tee seda mõlema jala puhul. Sageli on üks jalg teisest veidi pikem. Seejärel küsi nõu, kas siis mõnelt tuttavalt, kes on selle teemaga rohkem kursis; mõnest Facebookis olevast barefoodi grupist või hoopist poest, kes paljajalajalutseid müüb. Üsna pea saad selgeks, milliste tootjate jalanõusid peaksid vaatama. Soovitus on võtta esialgu oma jalakujust 0,5-1cm, talvesaabastel isegi 1,5cm suurem jalanõu.

9. Kas sulle meenub ehk mõni vahva või naljakas olukord seoses barefoot jalatsitega?

Lapsi lasteaeda viies küsis üks naine, et Eilike, sa kannad neid teistsuguseid ja kummalisi jalanõusid. Ütle mulle, mis need on. Ma ei suuda enam enda jalanõudega käia, jalad koguaeg valutavad. Proovides tol hetkel mu jalas olevad Xero Mikasid, tunnistas ta, et need on nagu sokid.

Osad aga arvavad, et ma kõnnin kaunade, kirsade või kummikutega. Inimestel on esmapilgul kõigil oma arvamus ja mõistavad paremini neid barefoot tüüpi jalanõusid kui neid proovida saavad.

Aitäh, Eilike, oma kogemust jagamast! Eilikese toimetustega saad soovi korral kursis olla Instagramis:@eilike_solovjev


Tutvu paljajalujalatsite valikuga siin:

Kui soovid enne paljajalujalatsite valimist nõu pidada,  siis võta meiega ühendust Facebooki messengeris (nupuke all vasakul),  instagramis @pehmesamm või saada küsimus e-mailile SIIT .

Samuti oled oodatud meie Pärnu poodi aadressil Suur-Jõe 48 (III korrus ruum 302). Lahtiolekuajad leiad kodulehel kõige alla kerides.

Kui poodi kohapeale proovima tulla ei ole võimalik, saad soovi korral tellimusele tasuta järgi tulla ka meie Picapac  pakiautomaati. Lisainfo leiad SIIT.