Mina olen Geter ning olen õppinud nii toitumisnõustajaks kui ka läbinud treenerikoolituse, seda aga juba üle 10 aasta tagasi, kuid tervislik elustiil on minu elus endiselt olulisel kohal. Kuna tänaseks tegutsen ma hoopis turundusvaldkonnas ning olen ettevõtja, siis olen saanud ühendada oma hobi, milleks on foto- ja videograafia, oma tööga ehk edendan väikeettevõtjaid läbi oma tegevuse ja loovuse. Natuke rohkem kui 5 aastat tagasi sain ma esimest korda emaks ning tänaseks oleme me kasvanud 4 liikmeliseks perekonnaks ning üle kõige armastame palju liikuda värskes õhus. Paljajalujalatsid on aga osake kogu meie perekonnast juba pikki aastaid.

1. Millal ja kuidas sa esmakordselt paljajalujalatsitest kuulsid?

Minu esimene kogemus oli umbes 10 aastat tagasi Vibram Fivefingersiga. Käisin ise tol ajal kitsaste jalanõudega, et jalg ikka pisem välja näeks ning armastasin ka kontsi. Ühel tuttaval olid kord aga need jalas ja oh seda minu nägu! Need olid tol hetkel minu jaoks nii veidrad, et ma kuidagi ei saanud oma silmi nendelt ära. Kihistasin naerda ning 5 aastat hiljem ostsin oma esimesed vibramid. Mitte küll need varvasjalanõud, kuid siiski. Stabiilselt hakkasin paljajalujalatseid kandma aga siis, kui hakkasin märkama lähedaste varbaid, mis olid täiesti kooldunud valesti liigesest välja. Minu jaoks piisavalt hirmutav, sest kuna olen tervisevaldkonnas tegev olnud, mõistan, et probleem pole vaid esteetilises ilus vaid see mõjutab kogu keha toimimist ning potensiaalseid püsivaid terviseprobleeme. 

2. Mille poolest eelistad paljajalujalanõusid tavajalatsitele? Millised on nende plussid?

Kuna olen varasemalt stabiilne valesti jalanõude ostja olnud – olen valinud napilt parajad jalanõud ning sooja ilma korral, kui jalad veidi paisuvad on hakanud jalanõud alati pigistama ning tekitanud ville, siis nüüd tänu paljajalujalatsitele olen hakanud üldse aru saama, kuidas jalanõud endale valida. Et jalgadel on erinevad kujud, mis väga palju mõjutab, milliseid jalanõusid kanda. Lisaks peale paljajalujalatsite kandmist pole mul olnud ühtegi villi, mitte ühtegi hõõrumist, jalad ei valuta enam ka peale pikka päeva püsti olles.

3. Teie peres on kaks aktiivset poissi, milline on sinu kogemus barefoot jalatsite vastupidavusega?

Oleme saanud ilusti paljajalujalatseid edasi nooremale pärandada ja tegelikult sealt edasi ka omakorda maha müünud veel, sest enamasti on nad ka peale kahe lapse kasutust veel täiesti käidavad. Ja meie elustiil on vägagi selline, et ebakvaliteetsed jalanõud meil vastu ei peaks. Oleme harjunud möllama mänguplatsidel, mullahunnikus ja liivakastis, küll kausivees, küll kraavi- või merevees. Käime metsades kolamas, kui ka linnas pikki jalutusteekondi läbimas.

Ainult ühed jalanõud on olnud sellised, et 2 nädalaga oli värv maas ja esteetiliselt kulunud ja kole. See oli aga ka ainuke kord, kui ostsin kuskilt facebooki grupist odava hinnaga mingi analoogi ilmselt, sest kahtlaselt odav oli. Peale seda olengi enamasti just Pehme Sammu poest jalanõusid tellinud või kohapeal ostmas käinud. Suvalisest kohast enam ei telliks.

4. Kas sinu jaoks on barefoot jalatsitel ka mõni miinuspool?

Minu mitmeaastane müüt barefoot jalanõude puhul oli see, et nende hulgas pole ilusaid jalanõusid. Viimase aastaga olen aga selle müüdi enda jaoks seljatanud. No tõesti – Be Lenka snowfoxid olid täiesti lifechangerid! Peale seda hakkasin avastama kui palju ilusaid barefoot jalanõusid on olemas absoluutselt igaks aastaajaks! Aga just see oli põhjus, miks mitu aastat kogu ülejäänud pere käis barefootidega, aga mina vahel ikkagi ka tavajalanõudega. 

5. Mille järgi sina barefoot jalatseid valid nii endale kui lastele? Kas sul on omad kriteeriumid? Mis on sinu jaoks oluline?

Ma oma loomult olen alati olnud katsetaja. Armastan uusi asju katsetada ja kogeda igas eluvaldkonnas. Küll aga on siiski märkamatult tekkinud siiski mõned eelistused. Nt D.D.Stepidel laste jalanõudel on talla osa selliselt, et see ulatub mitmetel mudelitel üle varvaste nina. Kuna meie poisid on alles pisikesed (2 aastane ja 5 aastane), siis jalgratta pidurdamine kipub olema ninaotstega ning D.D.Step jalatsid on sellisele pidurdamisele vastu pidanud. Ja ka kummikutega oleme kindla peale välja läinud ning alati Bundgaardid valinud. Üldse laste jalanõudega olen olnud rohkem brändis kinni. Elukaaslasega koos rohkem tahamegi erinevaid katsetada. Meil on elukaaslasega suvejalanõudeks mõlemal ka Leguano jalatsid ja nendest mugavamaid jalanõusid pole mul kunagi varem olnud. Nende hind kipub olema muidugi ka krõbedam.

Kui algselt ei julgenud me üldse e-poest tellida jalanõusid ning alati leidsime võimaluse kuskile kohale minna, siis nüüd tunneme end kindlalt ka e-poest tellides, sest oleme saanud põhitõdedest juba aru, kuidas jalga mõõta ja mille järgi jalanõud valida. Megalahe avastus oli ka see tasuta pick-up pakiautomaat. Sõidame kord nädalas vähemalt poe juurest mööda ja nii lihtne on see endale mugaval ajal peale võtta. 

Geter D.D.Step

5. Kas sul on mõnda nippi jagada, kuidas lastele jalatsite valimine lihtsamalt kulgeks? Kas valmistud uueks hooajaks varakult ette või pigem jooksvalt, siis kui tekib vajadus?

Ma olen kord valmistunud koguni nii hästi ette, et ostsin hea hinna ajal käesolevaks ajaks jalanõud ning ka järgmiseks aastaks. Õnneks jalanõud sobisid ka aasta hiljem, kuid tunnen, et see risk ei tasu end ära ning rohkem pole nii teinud. Küll aga hoian jooksvalt silma peal Pehme Sammu leiunurgal, sest kui vaja ühele lapsele mitu jalanõud, siis hea viis natukene kulusid kontrolli all hoida. Pigem olen ma selline, kes jooksvalt vaatab, sest siis kipub ka valik suurem olema. 

Jalgade mõõtmisega on meil väga lihtne olnud. Mõõdame jalgu tihti ning sellest on saanud meie jaoks isegi mäng. Kõigepealt mõõdame ära, panen endale kirja ning siis on kokkulepe, et lapsed mõtlevad midagi põnevat välja, mida sellest jalajäljest edasi meisterdada/joonistada. Küll oleme nendest jalajälgedest põtru teinud, küll jõuluvanasid, küll hobuseid ja koeri. Nalja on saanud nabani ja tänu sellele tahavad lapsed isegi vajadusest rohkem mõõta. 

6. Võrreldes aastate taguse ajaga, kui barefoot jalatseid väga Eestis valida polnud, siis kuidas sulle praegu tundub, kas valikut on nüüd rohkem või tunned millestki veel puudust?

Minu suurim rõõm oli see, kui kuulsin, et Pärnusse tuleb paljajalujalatsite pood. Kuulsin sellest juba enne, kui see reaalsuseks sai ja täiesti ootasin. Eelnevad aastad pidime võtma teekonna Tallinnasse ekstra selleks, et jalanõusid osta, sest ei osanud valida ning tahtsime ikkagi katsuda ja vaadata oma silmaga ka.

Minu meelest on praegune jalanõude valik juba väga hea, kuid katsetaja minus muidugi ütleb, et alati on tore, kui jälle uusi variante turule tuleb. Näiteks viimane avastus – Stitch&Walk – elukaaslasel on sinised nahast ning minul heleroosad. Olin ikka päris skeptiline nende suhtes alguses, sest need on võrreldes teiste jalanõudega nii odavad. Muidugi Leguanodega võrrelda ei anna, kuid selle raha eest on jalanõud rohkem, kui oleks osanud oodata. Väga ilusad, mõnusalt on ruumi, ei pigista ega hõõru ja kuigi olen praegu veel nendega vähe käinud, sest ilmad on olnud jahedad, siis tunduvad praeguse kasutuse juures ka hea kvaliteediga olevat. 

7. Kas oled kokkupuutunud mõne müüdi või valearvamusega, mis inimeste seas paljajalujalatsite kohta levib?

Üks oli siis kindlasti see, millest juba ka eelnevalt mainisin, et paljajalujalatsid pole ilusad ja naiselikud ning eriti siis, kui on vaja veidi pidulikumaid jalanõusid või lihtsalt viisakamaid jalanõusid.


Teine on kindlasti hind. Ka mulle tundus algselt, et need on nii kallid. Kui aga hakkasime neid ostma ja saime aru, et ka nende kvaliteet on palju parem, kui enamusel tavajalatsitel, siis see müüt murdus. Ostsime elukaaslasega oma esimesed barefoot kevad/sügis jalanõud nüüdseks umbes 7 aastat tagasi ning need on siiani korralikud. Elukaaslane just eelmine talv korra liimis natuke talda, kuid minu omadel pole midagi viga olnud. Ja ma käisin nendega paar aastat isegi nii, et need olid üsna ainukesed jalanõud, mis mul olid, kandsin neid nii kodus kui ka linnas ning sügisest kevadeni ehk ka talvisel ajal, lihtsalt koos villase sokiga. Ehk et need on kasutust ikka väga palju saanud. Selle ajaga ostsin varasemalt vähemalt 5-7 paari jalanõusid, mille summa ületab ilmselt mitmekordselt nende barefoot jalanõude hinna. Ja kuna kasutatud barefoot jalanõude turg on päris suur ja nõutud, pole mul kordagi olnud probleemi ka laste jalanõude edasi müümisega, et natukene vähendada suures plaanis jalanõudele minevaid kulutusi. Rääkimata sellest, et need kestavad ning ühtesid jalanõusid saab vabalt 3-4 last kanda isegi.

8. Kas inimesed on sinu meelest juba teadlikumad jalasõbralikest jalatsitest? Kellele sa neid soovitaksid?

Mulle tundub, et aina enam on tekkinud ka Eestisse barefoot jalanõude kogukondi. Mu juurde on isegi linnas tuldud rääkima ja küsima, et kas mul on need või need jalanõud ja kord olen andnud isegi oma jalanõud proovida täiesti võhivõõrale naisele, sest ta oli aastaid soovinud endale aga ei julgenud tellida. Kuidagi tundubki, et barefoot jalanõud ühendavad inimesi, sest see näitab, et inimene on teadlikum ja mingid maailmavaated on kindlasti sarnased.


Mulle tundub, et barefoot jalanõud sobivadki inimestele päriselt paremini, kui mistahes muud jalanõud. Tore, et ka füsioterapeudid ja arstid vaikselt sellest aru on hakanud saama ja ka reaalselt promoma. Aga kelle ma reaalselt veel välja tooks – naised, kes armastavad kontsi. Selleks, et tasakaalustada koormust, muljumist ja surumist, mida jalad saavad kinga sees, tuleks muul ajal kompenseerida barefoot jalanõuga. Kindlasti lapsed! Nende lihased on alles tugevnemas ja harjumas ning see on parim lahendus, et lapse keha saaks areneda normaalselt. Ja ka kindlasti meie praeguse aja vanem generatsioon, kelle jalad ja kogu keha on nii kui nii suurt vatti saanud. Et natukenegi toetada oma keha paremate valikutega ning seeläbi hoida end kauem vitaalsena. Tunnen, et lahendus on juba see, kui kodus toimetades, aias, või sportlikel tegevustel kasutatakse barefoot jalanõusid. Sellisel juhul see vahel kontsaga või pigistavate, suruvate jalanõude kandmine ei anna nii püsivat negatiivset mõju. 

9. Tihti tundub barefoot jalatsite maailm alguses keeruline. Mida sa ütleksid neile julgustuseks?

Mõistan täiesti, et see alguses tundub keeruline. Kuigi kõik kohad on infot täis, kuidas jalga mõõta, mille järgi valida, siis ikkagi tundus ka mulle alguses keeruline. Ja just seetõttu läksin ma poodi kohale ja küsisin abi. Lasingi endale lahti seletada need mõned pisikesed lihtsad põhitõed, tänu millele ka kõik ülejäänu järsku loogiliseks sai. Ehk et julge küsida. 

9. Kas sulle meenub ehk mõni vahva või naljakas olukord seoses barefoot jalatsitega?

Mäletan, kui rääkisin oma vanaemale, et lähme endale paljajalu jalanõusid ostma Tallinnasse ning tagasi jõudes ja temaga kokku saades oli ta segaduses. Ta oli endale ette kujutanud, et need on jalanõud, millel pole talda või et on mingi kilelaadne asi seal vaid ning seletas, et tema ei suudaks niiviisi ikka käia, sest jalad hakkavad kruusateel valutama. Et tal vahel päris jalanõudegagi hakkavad jalad valutama. Imestus oli aga suur, kui ta avastas, et paljajalujalatsitel on ka ikka tald olemas. 

Suur aitäh, Geter, et oma kogemust jagasid!

Geter jagab ka oma igapäeva elu Instagramis @getergerleen. Jälgi tema tegemisi siin: https://www.instagram.com/getergerleen/  

 Kui sulle meeldis see postitus, siis jaga seda ka teistega:)

NB! Koodiga: GETER  on kuni 2.maini kõik täishinnaga paljajalujalatsid -15% soodsamad.


Tutvu paljajalujalatsite valikuga siin:

Kui soovid enne paljajalujalatsite valimist nõu pidada,  siis võta meiega ühendust Facebooki messengeris (nupuke all vasakul),  instagramis @pehmesamm või saada küsimus e-mailile SIIT .

Samuti oled oodatud meie Pärnu poodi aadressil Papiniidu 5A (Sillakeskuse büroomaja 2) II korrus ruum 2. Lahtiolekuajad leiad kodulehel kõige alla kerides.

Kui poodi kohapeale proovima tulla ei ole võimalik, saad soovi korral tellimusele tasuta järgi tulla ka meie Picapac  pakiautomaati. Lisainfo leiad SIIT.