…jätkub intervjuu II osa. Loe I osa SIIT
6. Millised positiivsed mõjud on paljajalu kõndimisel?
• Paljajalu kõndimine on kõige lähedasem viis nö loomulikule kõnnile ning tugevdab kõige paremini lapse lihaseid ja jalalaba ümbritsevaid struktuure
• Arendab tasakaalu, propriotseptsiooni (lihastaju) ja kehatunnetust
• Võimaldab jalal vabalt liikuda kõigis suundades, suurendades seeläbi jala painduvust
• Vähendab või väldib jalgade ja varvaste deformatsioone
• Soodustab tallavõlvi arengut
7. Paljajalujalatsid on loodud just selleks, et imiteerida paljajalu kõndimist, kuid kaitstes samal ajal keskkonnatingimuste eest. Paljajalujalats ei ole ainult kerge ja painduv jalanõu, vaid peab vastama kõikidele järgmisetele kriteeriumitele: jalakujuline ninaosa, kand ja varbad samal kõrgusel, painduv ja õhuke tald, on jala külge kinnitatavad ja ilma võlvitoestuseta. Milline on sinu arvamus paljajalujalatsitest ja millele tuleks tähelepanu pöörata jalanõusid valides?
Kuna mina olen selle poolt, et laps võiks võimalikult palju olla paljajalu, siis leian, et paljajalujalatsid on väga heaks valikuks olukordades, kus paljajalu käimine pole võimalik. Soovitan jalanõusid valides lähtuda järgnevatest aspektidest:
- Tald võiks olla pehme ja painduv
- varvastel peaks olema ruumi, et võimaldada varvaste liigutamist, kõverdamist
- ideaalne oleks, kui hüppeliigese ümber oleks kinnitus, millega saab jalanõu fikseerida, et see püsiks ilusti jalas. Eriti hea variant on krõps, mida saab reguleerida vastavalt lapse jala suurusele.
- tallal peaks olema piisavalt hõõrdumist, et vältida libisemist.
Dodo Shoes sandaalid on painduva ja libisemiskindla tallaga,kus varvastel on ruumi ning mugavalt krõpsuga jala ümber fikseeritavad.
8. Kas paljajalujalatsid sobivad kõigile lastele?
Päris kõigile lastele need kahjuks ei sobi. Mõnel juhul vajavad lapse jalad natuke rohkem tuge:
- Kui üle 1-aasta vanune laps seisab väga ebakindla toetusega.
- Laps ei tee iseseisvaid samme ja tal puudub seismistasakaal, kuigi ta on tugede najal liikunud juba 4-5 kuud.
- Üle 2-aasta vanune laps kõnnib enamuse ajast varvastel.
- Lapsel väljendub väga tugev hüppeliigese sissepoole vajumine (kõnnib jalgade sisekülgedel).
- Lapse hüppeliiges on väga ebastabiilne.
- Spetsiaalseid jalanõusid vajavad ka erinevate neuroloogiliste diagnoosidega lapsed, kellele soovitavad jalanõusid arstid või füsioterapeudid.
9. Kas enne paljajalujalatsite kandma hakkamist on vajalik konsulteerida eelnevalt füsioterapeudiga?
Kui tundub, et lapse jalgade areng võib vajada spetsialisti hinnangut või ei ole selles päris kindel, siis kindlasti. Kui aga tegemist on täiesti tavapärase arenguga lapsega, siis otseselt konsulteerima ei pea.
,,Kuna lapse jalg alles areneb, ei ole mõistlik liigselt jalgu toetada ja seeläbi lihaste tööd vähendada.''
10. Millisel juhul on vajalikud ortopeedilised sisetallad? Kas paljajalujalatseid võib kanda, kui on arsti poolt määratud spetsiaalsed jala järgi tehtud sisetallad?
Ortopeedilised sisetallad oleks mõistlik kasutusele võtta ainult arsti või füsioterapeudi soovitusel. Kuna lapse jalg alles areneb, ei ole mõistlik liigselt jalgu toetada ja seeläbi lihaste tööd vähendada. Ise kasutusele võetud sisetallad võivad tekitada rohkem kahju kui kasu.
Üldiselt on sisetallad arsti poolt määratud mingi probleemi tõttu ja sellisel juhul soovitaksin juba ka toetavamaid jalanõusid. Kindlasti on aga iga laps erinev ja mõistlik on küsida täpsustusi sisetaldu soovitanud arsti käest.
11. Millist mõju avaldavad tavajalatsid, mis on tihti jäigad, kitsa ninaosaga, võlvitoestusega ja paksu tallaga. Millised probleemid võivad tekkida kitsaste jalatsite kandmisel?
Kitsaste jalanõude kandmine tekitab suure tõenäosusega jalgade ja varvaste deformatsioone ning võib soodustada ka küünte sissekasvamist ja ville. Võlvitoestus on üldiselt lastele ebavajalik ning vähendab lihaste tööd, mis on vajalik jalgade normaalseks arenguks. Jäigad ja paksu tallaga jalanõud takistavad jalalaba ja hüppeliigese normaalset liikumist ja mõjutavad seeläbi negatiivselt kogu kõnnimustrit.
Tavajalatsi (piltidel vasakul pool) ja paljajalujalatsi ( paremal) võrdlus. Paljajalujalatsis on varvastele ruumi ja ei suru varbaid kokku nii nagu seda teevad tavajalatsid. Allikas: https://www.instagram.com/barfussfreaks/
12. Facebookis on olemas grupp paljajalujalatsite huvilistele – Barefoot jalatsid. Seal on mõned lapsevanemad on puutunud kokku olukorraga, kus lasteaiaõpetaja on öelnud, et pehmete ja painduvate barefoot jalatsite asemel peaks laps kandma hoopis korraliku toestusega ja jäiga tallaga vahetusjalanõusid. Millised on tegelikult tänapäevased soovitused? Millised on head vahetusjalanõud? Ja kuidas muuta iganenud arusaamu?
Jäiga tallaga vahetusjalanõusid mina kindlasti ei soovitaks. Jalanõusid valides soovitan lähtuda punktis 7 välja toodud kriteeriumitest. Vahetusjalanõude osas lisaksin, et kindlasti on oluline hingav materjal, et vältida liigset jalgade higistamist, kuna laste jalad higistavad rohkem kui meie omad.
Eks arusaamade muutmine ongi väga keeruline ja igaühel on oma uskumused. Kõige parem variant ongi lihtsalt selgitada, millest on selline jalanõude valik tulnud ja põhjendada, miks see on teie lapse jaoks parim variant. Mõnel juhul võib soovitus lasteaiaõpetaja poolt aga olla ka õigustatud, kuna mõnikord märkavad nad laste probleeme kiiremini.
Vahetusjalanõude osas lisaksin, et kindlasti on oluline hingav materjal, et vältida liigset jalgade higistamist, kuna laste jalad higistavad rohkem kui meie omad.
13. Kuidas ma saaksid veel toetada lapse jalgade tervislikku arengut?
Oluline on võimaldada lapsel liikuda võimalikult palju täiesti paljajalu, et tagada lisaks lihaste arengule ka erinevate materjalide tunnetust. Seetõttu on eriti hea lasta lapsel liikuda võimalikult paljudel erinevatel pindadel.
Mänguväljakutel ronimine, turnimine, erinevad tasakaaluharjutused toetavad samuti hästi lapse jalgade arengut. Kindlasti soovitan võimalusel panna lapse mõnda trenni, et igakülgselt toetada tema füüsilist arengut.
14. Kas Sinu poole võib pöörduda, kui on mure seoses lapse füüsilise arenguga? Kas võib ka lihtsalt nõu küsida? Kuidas sinuga ühendust saab?
Jaa, minu poole võib pöörduda igasuguste küsimustega ja igas vanuses lastega, samuti ka lihtsalt konsultatsiooniks või nõu küsimiseks. Mõnikord ongi vaja vaid kinnitust, et lapsega on kõik hästi. Vastuvõtt asub Pärnus, Papiniidu 64 FYSIOwell stuudios ja minuga saab ühendust meiliaadressil liisu.roigas@gmail.com. Võtke julgelt ühendust! Lisainfo www.fysiowell.ee
Kui see oli sinu jaoks kasulik lugemine, siis jaga seda postitust ka teistega.