Paljajalujalatsid (inglise k barefoot shoes) on jalatsid, mis lasevad jalal liikuda samal moel nagu paljajalu kõndides, kuid samal ajal kaitstes jalgu keskkonnatingimuste eest.

Laste jalgade areng kestab kuni 16. eluaastani ja seetõttu on oluline, et jalanõud seda toetaksid. Valides lapsele mugavad paljajalujalatsid arenevad jalalihased ja kõõlused, tugevneb jalavõlv, suureneb maapinna tunnetus ja see kõik aitab kaasa heale kehahoiakule.

Paljajalujalatseid iseloomustavad järgmised omadused:

  • Jalakujuline esiosa

Avar varbaosa järgib jala loomulikku kuju ja nii on varvastel ruumi vabalt liikuda.

myfoot.com

 

  • Kand ja varbad on ühel kõrgusel ( inglise k zero drop)

Paljajalujalatsitel ei ole kannakõrgendust. Isegi väga väike konts muudab kehahoiakut, et tasakaalus püsida.

Lichensclerosus.ch

 

  • Painduv ja õhuke tald

Õhukese talla eesmärk on tunnetada maapinda nagu paljajalu kõndides. Õhuke tald ei saa täita oma eesmärki, kui see pole painduv. Paljajalujalatsit saab painutada C-kujuliseks või isegi rulli keerata. Samuti näitab painduvust see, kui jalats paindub ka pikkupidi – nagu rätikut väänates.

Pildil 3F bar3foot tossud

 

  • Jala külge kinnitatavad

Paljajalujalatseid saab näiteks paelte või krõpsudega jala külge kinnitada. Kõndimise ajal ei tohi jalg jalanõust välja ega ettepoole libiseda, sest nii tekib jalatallal refleks hoida varvastega kinni jalatsi sisetallast ja see tekitab pingeid jalalihastes.

 

  • Ilma võlvitoestuseta

Jalavõlv aitab jalal kohanduda erinevatel pinnastel kõndides. Võlvitoestus ei lase jalalihastel tööd teha ja selle tagajärjel jalalihased muutuvad laisaks ning nõrgaks.

Kõigi eelnevate omaduste eesmärgiks on mitte piirata lapse jala loomulikku liikuvust. Toetades lapse jalgade õiget arengut tagab see nii keha kui jalgade tervise.

Vaata lähemalt laste barefoot jalatsite valikut: pehmesamm.ee/pood